سبک جدید موفقیت

برای ورود به دوره mba چه شرایطی لازم است؟

برای ورود به دوره mba چه شرایطی لازم است؟

MBA (کارشناسی ارشد مدیریت) یکی از برنامه‌های مورد تقاضا در بین دانشجویان در سراسر جهان است. برنامه‌های MBA به شما در مورد امور مالی، بازاریابی، اقتصاد، جامعه‌شناسی و بسیاری از رشته‌های دیگر، آموزش می‌دهد تا بتوانید رویکردی جامع به مدیریت کسب‌وکار جهانی داشته باشید. از آن‌جایی که MBA بسیار کاربردی است، تقریبا تضمینی برای موفقیت شغلی و برای اکثر شرکت‌های بین‌المللی که به دنبال مدیران آگاه هستند، ضروری است.

الزامات معمول پذیرش در دوره‌های MBA

سابقه کار

تجربه کاری یکی از الزامات ورود به MBA است که در انواع برنامه‌ها متفاوت است. برخی از برنامه‌های MBA وجود دارند که برای داوطلبان با تجربه کاری کم یا بدون تجربه قابل شرکت هستند، اما باقی آن‌ها از شما حداقل چند سال تجربه می‌خواهند تا معیارهای واجد شرایط بودن MBA خود را برآورده کنند. برنامه‌های MBA تمام‌وقت معمولا به 2 تا 3 سال تجربه کاری نیاز دارند.

اگر برای یک برنامه MBA اجرایی (EMBA) درخواست می‌کنید، برای اکثر مدارس باید سطح بالایی از تجربه کاری، معمولا بیش از 5 سال، داشته باشید. دانشجویان در کلاس درس MBA اجرایی مدرسه بازرگانی لندن به طور متوسط 12 سال سابقه کار دارند.

شرایط ورود به دوره MBA چیست؟

 

مدرک کارشناسی

برنامه‌های MBA به دنبال تنوع در دانشجویان کلاس خود هستند. در واقع، وزارت علوم ایالات متحده MBA را به عنوان متنوع‌ترین برنامه تحصیلات تکمیلی در مورد افزایش تعداد رشته‌های کارشناسی فهرست می‌کند. آمار مربوط به میزان پذیرش در مدارس برتر کسب‌وکار این داستان را با صدای بلند و واضح بیان می‌کند.

در بسیاری از موارد، ممکن است احتمال پذیرش شما به عنوان فارغ‌التحصیل یکی از رشته‌های علوم انسانی، بیشتر از فارغ‌التحصیلان رشته‌های مدیریتی باشد. آمار زیر پراکندگی مربوط به رشته‌های پیشین (مقطع کارشناسی) دانشجویان MBA دانشگاه هاروارد را نشان می‌دهد:

41 درصد اقتصاد/کسب‌وکار
40 درصد علوم، فناوری، مهندسی یا ریاضی
19 درصد علوم انسانی و اجتماعی
یک درصد، سایر رشته‌ها
بیش از نیمی از کلاس «هاروارد» از خارج از حوزه رشته‌های اقتصاد، تجارت و به ویژه، از مهندسی و فناوری می‌آیند.

سایر موارد اثرگذار در پذیرش یک دوره MBA

GMAT
CV
توصیه‌نامه‌ها
انگیزه‌نامه
اثبات تسلط به زبان انگلیسی

چه یک دوره mba دو ساله تمام‌وقت یا پاره‌وقت، یک MBA اجرایی یا یک MBA آنلاین انتخاب کنید، این یک تصمیم تغییردهنده در زندگی شما خواهد بود. یکی از اولین مواردی که متقاضیان بالقوه MBA بررسی می‌کنند، شرایط ورود است که بسته به هر مدرسه کسب‌وکار متفاوت است، به خصوص اگر آن‌ها را در ایالات متحده و اروپا مقایسه کنیم.

در زیر می‌توانید برخی از متداول‌ترین الزامات ورود به مدارس بازرگانی در اروپا و ایالات متحده را بیابید که می‌توانند به عنوان یک راهنمای تقریبی مورد استفاده قرار گیرند تا ایده‌ای در مورد این که انتظار چه چیزی را باید داشته باشید و چگونه برای آن آماده شوید، به دست آورید.

دوره  MBA در کشور ایالات متحده آمریکا

شرایط پذیرش معمول برای MBA در مدارس کسب‌وکار آمریکا

مدرک لیسانس چهار ساله از یک موسسه معتبر ایالات متحده یا معادل بین‌المللی آن
حداقل دو تا سه سال سابقه کار بسته به مسئولیت شما
CV
انگیزه‌نامه
2 توصیه‌نامه حرفه‌ای
اثبات تسلط به زبان انگلیسی (TOEFL بیشتر مورد نیاز است)
نمره GMAT بیش از 600 (مهم‌ترین)

اگر چه برخی از دانشکده‌های بازرگانی ممکن است داوطلبانی را بدون سابقه کاری بپذیرند، اما اولویت را به آن دسته از کاندیداهایی می‌دهند که دارای سابقه حرفه‌ای هستند. هیئت پذیرش، دوره‌های کارآموزی را در نظر می‌گیرد، اما معمولا این نوع تجربیات، تکمیلی در نظر گرفته می‌شوند.

لیست دانشگاه‌های برتر ارائه‌دهنده برنامه MBA در آمریکا

دانشگاه استنفورد
دانشگاه کلمبیا
دانشگاه لانگ آیلند
دانشگاه والپارایسو
دانشگاه رایدر
دانشگاه ایالتی میسوری شمال غربی
کالج برکلی
دانشگاه دالاس

 

ورود به MBA در اروپا

شرایط اصلی پذیرش دوره MBA در اروپا

  • حداقل 3 سال سابقه کار تمام‌وقت
  • مدرک لیسانس یا معادل آن
  • GMAT ،GRE یا قبولی در آزمون پذیرش
  • تحصیل یا تجربه کاری بین‌المللی
  • مدرک زبان انگلیسی (دانش زبان دوم امتیاز محسوب می‌شود)
  • حداقل نمره قبولی در امتحانات زبان انگلیسی
  • تافل iBT: 89 – 94 / کاغذی: 577 – 587
  • آیلتس آکادمیک: 6.0 یا 6.5
  • C1 Advanced: 142 تا 210
  • PTE Academic: بین 59 تا 63

 

در مورد برخی از دانشگاه‌ها یا مدارس کسب‌وکار، موفقیت‌های حرفه‌ای مهم‌تر و موثرتر از مدت واقعی تجربه کاری شما در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، اگر واقعا به آن چه در حرفه خود به دست آورده‌اید مطمئن هستید، برای مثال اگر فقط 2 سال تجربه کاری دارید، این نباید مانع از درخواست برای ورود به دوره MBA شود.

همان‌طور که می‌بینید، مدارس کسب‌وکار اروپا از نظر شرایط ورود انعطاف پذیرتر هستند، اما از طرف دیگر، فرآیند پذیرش ممکن است کمتر شفاف در نظر گرفته شود.

دانشگاه‌های برتر اروپا که برنامه‌های MBA را ارائه می‌دهند

مدرسه مدیریت پایداری (SUMAS)، سوئیس
مدرسه تجارت PSB پاریس، فرانسه
مدرسه بازرگانی دوبلین، ایرلند
مدرسه کسب و کار BI نروژ، نروژ
SBS Swiss Business School، سوئیس
دانشکده عالی اقتصاد دانشگاه تحقیقات ملی، روسیه
دانشگاه انگلیسی-آمریکایی، پراگ، جمهوری چک
دانشگاه اوکان استانبول ترکیه
MBA آنلاین در ایالات متحده و اروپا

فراموش نکنید که همیشه می‌توانید به دنبال MBA آنلاین باشید. گزینه‌های خوب زیادی از دانشگاه‌های اروپا و ایالات متحده وجود دارد که در اینجا فقط چند نمونه آورده شده است:

دانشگاه ناتینگهام ترنت
دانشگاه آردن
مدرسه تجارت و مالی لندن
دانشگاه اسکس
دانشگاه صلیب جنوبی
دانشگاه والدن
دانشگاه بیرمنگام آنلاین

کاندیدای ایده‌آل برای یک مدرسه کسب‌وکار بودن، صرفا مستلزم کمی کار بیشتر است. در امتحانات GMAT و انگلیسی خود بیشترین تلاش را انجام دهید و الزامات اضافی برای برنامه MBA مورد نظر خود را به دقت بررسی کنید.

فراموش نکنید که در مورد انگیزه‌نامه خود متقاعدکننده و صادق باشید و از کارفرمایان و اساتید گذشته خود توصیه‌نامه‌های خوبی دریافت کنید.

اگرچه معمولا برای پذیرش نیازی به پیش‌نیاز نیست، برخی از دانشگاه‌ها از دانشجویان بدون مدرک کارشناسی بازرگانی یا تجربه کاری کافی، برای تکمیل دوره‌های MBA، گذراندن برخی پیش‌درس‌های پیش نیاز را مطالبه می‌کنند.

این پیش‌نیازها، اغلب کمی، می‌توانند شامل مجموعه‌ای از دروس پایه مانند اقتصاد، محاسبات، حسابداری مالی، آمار اقتصادی، مدیریت مالی یا تحقیق در عملیات باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.